Home Intermodal Middle Corridor: Portul Constanţa, din nou în atenţia expeditorilor chinezi

Middle Corridor: Portul Constanţa, din nou în atenţia expeditorilor chinezi

Middle Corridor: Portul Constanţa, din nou în atenţia expeditorilor chinezi

Portul Constanța este o alegere bună pentru transportul mărfurilor din China către Europa Centrală şi de Est, mai ales în contextul reconfigurării rutelor comerciale după izbucnirea războiului din Ucraina de anul trecut, consideră Frank Shao, CEO-ul Tiedada. În decembrie anul trecut, compania de logistică feroviară chineză a semnat un acord cu Grupul Grampet pentru dezvoltarea noii rute a trenului expres China-Europa (CR Express).

Prima rută multimodală ar urma să fie din China către București prin Northern Corridor, dar, în cele din urmă, părțile doresc să exploreze tranzitul prin Marea Neagră. „După izbucnirea războiului de anul trecut, România a găsit oportunități de afaceri de pe urma crizei. De atunci, s-a dorit schimbarea statutului Coridorului Mijlociu. De asemenea, s-a mai dorit şi stabilirea unei relații de cooperare strategică stabilă și pe termen lung cu expeditorii chinezi de marfă feroviară, precum şi participarea la viitoarele oportunităţi de afaceri din Europa de Sud-Est.”, a declarat Frank Shao, directorul executiv al Tiedada într-un interviu pentru publicaţia Railfreight.com.

Deşi transportatorii și expeditorii chinezi nu sunt familiarizați cu portul Constanța ca poartă de acces în UE. Tietada vede avantajele proximităţii regionale de ţări precum Ungaria, Bulgaria și Serbia, inclusiv infrastructura necesară pentru tranzitul către și dinspre Ucraina.

Anul trecut, tranzitul prin Turcia a fost responsabil de o mare are parte din întârzierile de pe Coridorul Mijlociu. Ruta directă din porturile Batumi și Poti din Azerbaidjan către Portul Constanța poate ocoli procesul anevoios de transport terestru și poate garanta timpi de tranzit buni”, a explicat Frank Shao.

Congestiile portuare şi infrastructura feroviară nu îl sperie pe oficialul chinez, care a mai spus că la acest moment prețul transportului maritim este cel mai mare obstacol pentru această rută.