Home Intermodal RO e-Transport 2025: Fără amenzi pentru transportatori și șoferi până la 31 decembrie 2025

RO e-Transport 2025: Fără amenzi pentru transportatori și șoferi până la 31 decembrie 2025

RO e-Transport 2025: Fără amenzi pentru transportatori și șoferi până la 31 decembrie 2025

Guvernul a suspendat, printr-o ordonanță de urgență, până la 31 decembrie 2025 sancțiunile din sistemul RO e-Transport pentru o serie de obligații tehnice.

Mai exact, Ordonanța de Urgență a Guvernului (OUG) nr. 29 a din 24 aprilie 2025, se suspendă până la 31 decembrie 2025 aplicarea sancțiunilor pentru companiile de transport și șoferi pentru nerespectarea unor obligații-cheie, cum ar fi:

  • Echiparea vehiculelor de transport cu dispozitive de poziționare și transmisie prin satelit;
  • Transferul datelor de poziționare în timp real;
  • Activarea și dezactivarea dispozitivului de localizare conform traseului transportului.

Actul normativ prevede obligativitatea ca dispozitivele GPS să fie activate la începutul traseului și dezactivate doar după livrarea completă a bunurilor sau părăsirea teritoriului național. De asemenea, operatorul este obligat să transmită în timp real datele de poziționare.

 “În practică au fost întâmpinate probleme din perspectiva preluării coordonatelor GPS de la transportatori, generate de multitudinea de soluții tehnice folosite de către aceștia.
În aceste condiții, pentru a oferi timpul necesar adaptării și implementării soluțiilor tehnologice, a fost prelungită până la sfârșitul acestui an perioada în care nu vor fi stabilite contravenții și nu vor fi aplicate sancțiuni pentru nerespectarea obligațiilor menționate anterior,” se arată într-un comunicat al Guvernului.

Companiile de transport, în special cele mici și mijlocii, au semnalat probleme tehnice majore în implementarea sistemului. Transportatorii au reclamat lipsa de interoperabilitate între soluțiile software și dispozitivele GPS, precum și dificultăți în asigurarea unei conexiuni stabile pentru transmiterea datelor către ANAF.

De asemenea, companiile de transport trebuie să suporte costuri adiționale semnificative, mai ales cele care operează în afara Uniunii Europene și care trebuie să suporte tarife mari pentru transmiterea datelor GPS.

Implementat inițial prin OUG nr. 41/2022, sistemul RO e-Transport are ca scop combaterea evaziunii fiscale și monitorizarea în timp real a bunurilor cu risc fiscal ridicat. Sistemul ar trebui să monitorizeze: transporturile intracomunitare; operațiunile vamale și transporturile interne între două puncte situate pe teritoriul național.