Home Logistics 3 PL WABERER’S cumpără o importantă companie de distribuție din Serbia

WABERER’S cumpără o importantă companie de distribuție din Serbia

WABERER’S cumpără o importantă companie de distribuție din Serbia

Grupul Waberer’s achiziționează 55% din pachetul de acțiuni ale principalului jucător de pe piața sârbă de distribuție de bunuri de larg consum, MD International.

Activitățile principale ale MDI includ distribuția, transportul rutier de mărfuri și depozitarea, compania completând perfect portofoliul gigantului maghiar din domeniul logisticii.

În același timp, aceasta sprijină în mod eficient obiectivul strategic al Waberer de a deveni principalul furnizor de servicii logistice integrate din regiune.

Waberer’s are și opțiunea de a achiziționa restul de 45% din acțiunile MDI. Compania sârbă a raportat o cifră de afaceri de 50,3 milioane de euro în 2022, cu un EBIT de 2,1 milioane de euro și un profit net de 1,7 milioane de euro.

Tranzacția, în conformitate cu obiectivele stabilite în timpul emisiunii de obligațiuni, va fi finanțată de Waberer’s din obligațiunile emise în 2022.

Proprietarii Waberer’s și MDI au convenit să colaboreze pentru dezvoltări și investiții ulterioare, cu un accent semnificativ pe extinderea planificată a serviciilor de depozitare. Această extindere ar putea servi drept bază pentru o creștere viitoare și pentru operațiuni logistice și mai eficiente.

Zsolt Barna, CEO al Waberer’s International Nyrt, a declarat cu privire la această achiziție că obținerea unei participații majoritare în MDI este primul pas important pe calea prin care Waberer’s își propune să devină cel mai important furnizor de servicii logistice complete din regiune. Waberer’s are succes în Ungaria pe segmentul serviciilor logistice integrate și intenționează să extindă această linie de business la nivel regional prin achiziții.