Home Logistics Depozitare WDP pune Constanţa pe harta regională ca hub logistic

WDP pune Constanţa pe harta regională ca hub logistic

WDP pune Constanţa pe harta regională ca hub logistic

Constanţa, poarta României către Marea Neagră, se află într-o perioadă definitorie și plină de transformări, afirmându-se ca hub energetic, de apărare și logistic, atât la nivel local, cât și regional.

Cu mai multe proiecte majore în derulare, cum ar fi Neptun Deep, extinderea bazei militare Mihail Kogălniceanu și investiţii în Portul Constanţa – cel mai mare port la Marea Neagră – orașul își redefinește competitivitatea și rolul în contextul comercial global.

„Este o perioadă extrem de importantă pentru Constanţa din punct de vedere al dezvoltării și relevanţei în logistica internaţională și regională. Portul beneficiază în prezent de diverse investiţii menite să îi crească eficienţa operaţională, ceea ce ar trebui să se traducă, în timp, în reducerea costurilor și o competitivitate mai mare”, spune Gijs Klomp, Business Development Manager WDP România, unul dintre principalii dezvoltatori de parcuri logistice și industriale pe plan local.

Pentru WDP, Constanţa este parte din strategia de expansiune în România, compania belgiană fiind unul dintre primii dezvoltatori care s-au decis să investească în parcuri logistice în Constanţa. Compania are deja o prezenţă strategică prin trei parcuri logistice: două operaţionale și unul pregătit pentru dezvoltări viitoare.

„Constanţa joacă un rol dublu: pe de o parte, este cel mai mare port din zona Mării Negre și atrage fluxuri de marfă semnificative ce trebuie gestionate și depozitate temporar – activitate care se desfășoară majoritar în port.

Totuși, din cauza lipsei de spaţiu și a preţurilor din port, o parte din activitatea logistică se mută și în afara acestuia. Pe de altă parte, Constanţa și zonele învecinate reprezintă o regiune cu propriile nevoi logistice. Chiriașii care aleg Constanţa au un motiv clar să fie aici: fie au nevoie de proximitatea portului, fie vor să deservească zona Constanţa din punct de vedere logistic.

Foarte puţine solicitări nu se încadrează în aceste două criterii”, explică Gijs Klomp. Majoritatea cererilor sunt legate de port, incluzând depozitarea, dar și producţia – în special pentru produse dedicate portului sau pentru off-shore. Un alt domeniu important este FMCG, unde chiriașii care asigură distribuţia bunurilor de larg consum în arealul Constanţei caută spaţii logistice în zonă.

Planul nostru este să dezvoltăm terenurile disponibile în cele trei locaţii și, ţinând cont de investiţiile majore aflate în desfășurare la aeroportul Mihail Kogălniceanu și în port, vrem să sprijinim aceste proiecte prin oferirea de spaţii moderne de depozitare pentru utilizatorii acestor două huburi regionale.

În plus, parcul nostru WDP Constanţa – Lazu are deja permis pentru conectarea la calea ferată, astfel că putem oferi clienţilor un terminal și/ sau conexiune la calea ferată. Ca întotdeauna, WDP va livra exact ceea ce au nevoie clienţii noștri – Gijs Klomp Business Development Manager WDP România

Tendinţe și perspective de piaţă

La nivel de piaţă, cererea pentru spaţii cu temperatură controlată este în creștere, observă Gijs Klomp, iar Constanţa nu este o excepţie. Totuși, adaugă el, astfel de dezvoltări nu sunt foarte frecvente, din cauza costurilor de investiţie ridicate și a cerinţelor de personalizare.

Între timp, cererea pentru spaţii logistice în proximitatea portului a cunoscut o creștere accelerată imediat după izbucnirea războiului din Ucraina, dar ulterior s-a stabilizat.

Un alt aspect important de remarcat este că și Constanţa se confruntă cu probleme similare altor regiuni mai dezvoltate din România când vine vorba de piaţa muncii: condiţii stricte și deficit de forţă de muncă locală, ceea ce duce la o nevoie tot mai mare de muncitori străini.

În plus, proiectele majore aflate în derulare pun presiune inflaţionistă suplimentară pe economia locală. Din acest motiv, spune reprezentantul WDP, costul de operare pentru companii în Constanţa va crește mai repede decât media naţională în următorii 3–5 ani.

Amprenta WDP în Constanţa

WDP are un portofoliu de trei parcuri în zona Constanţei, incluzând atât dezvoltări existente, cât și terenuri disponibile. WDP Park Constanţa – Mihail Kogălniceanu, amplasat în proximitatea aeroportului, cu o clădire de cca. 3.500 mp, închiriată de Vestas, restul parcului fiind disponibil pentru dezvoltări ulterioare.

Un alt parc important este WDP Park Constanţa – Lazu, unde două clădiri de aproximativ 46.000 mp sunt închiriate de companii mari, precum Pepsi și DHL.

Parcul dispune de peste 660.000 mp de teren pentru dezvoltare, excelent poziţionat lângă port, fiind ideal pentru o platformă logistică intermodală ce poate contribui semnificativ la dezvoltarea zonei Constanţa. WDP Park Constanţa – Agigea este un parc încă nedezvoltat, cu un teren de 50.000 mp pregătit pentru construcţie, situat aproape de Canalul Dunăre – Marea Neagră.