Home Logistics Schimbarea în ADN-ul XD Connects Printmasters: de la cadouri la operaţiuni în depozit

Schimbarea în ADN-ul XD Connects Printmasters: de la cadouri la operaţiuni în depozit

Schimbarea în ADN-ul XD Connects Printmasters: de la cadouri la operaţiuni în depozit

Pașii mici duc la schimbări mari, iar în faţa schimbării, nu este vorba doar despre procese noi, software sau roboţi, ci despre oameni care o îmbrăţișează, experimentează, încearcă, eșuează, dar mai ales învaţă și cresc.

Harjan Boes, Operational Excellence Manager la XD Connects Printmasters, a susţinut în cadrul sesiunii de bune practici cross-industry de la AUTOMOTIVE LOGISTICS SUMMIT 2025, un discurs despre rezilienţă și lecţiile învăţate în procesul de schimbare al operaţiunilor companiei.

XD Connects Printmasters, un jucător important în industria cadourilor promoţionale și corporative la nivel global, cu o unitate de producţie în judeţul Maramureș, România, a trecut recent printr-o schimbare importantă. Aflându-se în poziţia privilegiată de a avea creșteri de business constante de 25-35% în fiecare an, compania s-a confruntat și cu provocările inerente acestei dezvoltări rapide.

“Depozitul nostru trimitea bunuri în producţie fără o coordonare și o logică clară. Am vrut să trecem de la un sistem Push la unul Pull, iar echipa de management operaţional a propus crearea unei zone-tampon între depozit și producţie. Noi numim această zonă Prestaging. Depozitul poate umple această zonă cu marfă, iar producţia poate prelua bunurile din buffer atunci când are nevoie, nu doar atunci când depozitul are timp.

Pe lângă acest aspect, am vrut să-i ajutăm și pe operatorii noștri, care până atunci umblau prin depozit după marfă ca Indiana Jones. Am vrut să aibă întotdeauna marfă la dispoziţie. Pentru asta, am implementat un sistem cu două zone (two-bin system), binecunoscut în producţie și extrem de eficient. Fiecare staţie de lucru are două zone pentru bunuri, A și B. Operatorul începe cu A. Când A este gol, trece direct la B, timp în care un nou set de produse este realimentat în A. Astfel, se asigură un flux de lucru continuu,” a explicat Harjan Boes.

Propria aplicaţie de livrare în depozit

Deși conceptul era cel potrivit, implementarea s-a dovedit a fi mai dificilă ca urmare a două provocări majore: ERP-ul și livrarea comenzilor către staţiile de lucru.

“Cea mai mare problemă a fost sistemul nostru ERP. Aveam un concept excelent, dar fără un sistem care să-l susţină. Un fișier Excel nu era o soluţie viabilă, iar echipa XD Connects Printmasters a ales să-și construiască propriul sistem software: propria aplicaţie prin smartphone, similară aplicaţiilor de livrare.

Fiecare staţie de lucru are acum o tabletă unde operatorii pot solicita noi comenzi. Aplicaţia are doar trei butoane, pentru că iubim simplitatea. Și știm că în procesul de schimbare și execuţie, complexitatea este cel mai mare inamic.

Cele trei butoane sunt: „Începe comanda”, „Oprește comanda” și „Dă-mi o comandă nouă”. Echipa noastră de logistică are o aplicaţie pe smartphone, prin care poate gestiona și livra comenzile din Prestaging către cele 140 de staţii de lucru,” a punctat Harjan Boes.

Roboţii intră în acţiune

Livrarea comenzilor de la zona-tampon la cele 141 de staţii de lucru s-a dovedit a fi o altă provocare în acest proces de transformare a operaţiunilor XD Connects Printmasters, întrucât echipa de logistică trebuia să parcurgă distanţe mari pe jos. “Competiţia noastră a investit masiv în benzi transportoare.

Noi, în schimb, am făcut ceva diferit: am implementat roboţi. Sunt aceiași roboţi pe care i-aţi văzut probabil în supermarketuri sau restaurante, doar că i-am modificat pentru a putea transporta cutii mai mari. Avem 10 roboţi care livrează 85% din mărfuri. Echipa logistică este fericită, pentru că acum se poate concentra pe sarcini cu valoare adăugată, iar roboţii se ocupă de transport.

” Anul trecut, roboţii au făcut peste 200.000 de livrări și au parcurs peste 40.000 de kilometri – echivalentul unui tur complet al lumii. “Am adăugat cu 20% mai multă capacitate de producţie și am crescut eficienţa cu 14%. Sistemul selectează întotdeauna comanda potrivită pentru staţia potrivită la momentul potrivit, iar operatorii Indiana Jones au dispărut” a concluzionat acesta.

XD Connects Printmasters

  • 20.000 mp logistică
  • 10.000 mp producţie 600 membri în echipă
  • 500 produse
  • 18 tehnici de personalizare
  • 000 opţiuni de personalizare Sistem de producţie make to order

Rezultatele schimbării fluxurilor de la lucru de la Push la Pull

  • + 20% spaţiu
  • 14% creștere în eficienţă
  • Mai multă flexibilitate