Home Automotive Industria auto și cea siderurgică din Europa cer un plan realist pentru transformarea industrială și păstrarea investițiilor în UE

Industria auto și cea siderurgică din Europa cer un plan realist pentru transformarea industrială și păstrarea investițiilor în UE

Industria auto și cea siderurgică din Europa cer un plan realist pentru transformarea industrială și păstrarea investițiilor în UE

Înaintea reuniunii Consiliului European din 23 octombrie, industriile europene de oțel și auto, doi piloni strategici ai economiei UE, lansează un apel comun pentru un parcurs realist și pragmatic al transformării industriale și pentru menținerea investițiilor în Europa. Împreună, aceste sectoare susțin peste 13 milioane de locuri de muncă în domeniul auto și peste 2,5 milioane în siderurgie, contribuind la inovare de-a lungul întregului lanț valoric.

Cele două industrii sunt strâns interconectate: o industrie auto europeană puternică are nevoie de un sector siderurgic competitiv și inovator, și invers. Industria auto este al doilea cel mai mare consumator de oțel, însă industria siderurgică europeană se confruntă în prezent cu o utilizare extrem de scăzută a capacităților de producție, din cauza supraproducției la nivel global, a costurilor ridicate la energie și emisii de carbon, dar și a cererii interne slabe. Situația este agravată de revenirea lentă a pieței auto europene după pandemia de COVID-19 și de îmbătrânirea parcului auto, care reduce cererea de vehicule noi.

După mai multe runde de dialoguri strategice cu Comisia Europeană pentru a identifica soluții, ambele sectoare subliniază că este timpul ca ambițiile să fie transformate în acțiuni concrete.

„O producție solidă de oțel în UE este esențială pentru reziliența lanțului de aprovizionare din industria auto, oferind o sursă locală fiabilă, reducând dependența de piețele internaționale instabile și asigurând securitatea aprovizionării pentru constructorii auto,” a declarat Henrik Adam, președintele EUROFER.

„Nu poți construi o mașină europeană competitivă fără oțel european competitiv,” a declarat Ola Källenius, președintele ACEA. „Reglementări inteligente pot aduce beneficii ambelor industrii, de exemplu, prin recunoașterea și stimularea producătorilor auto care aleg, în mod voluntar, să folosească oțel cu emisii reduse de carbon pentru a respecta normele privind CO2.”

Ambele sectoare îi îndeamnă pe liderii UE să profite de momentul oferit de Consiliul European pentru a crea cadrul potrivit unei tranziții industriale echitabile și realizabile: una care să protejeze locurile de muncă, să mențină competitivitatea și să sprijine obiectivele climatice ale Europei.